Vergisini ödememek için borç evrakini götürdüler 11.04.2012

small_hayatiyazici.jpg


Gümrük ve Ticaret Bakanı Hayati Yazıcı, İstanbul Ambarlı’da bir ihbar üzerine başlatılan operasyon sonunda gümrüğün kayıp evrakının bir ithalatçı firmada çıktığını söyledi.

Yazıcı, 30 milyon liralık vurguna savcıların el koyduğunu belirtti. Yazıcı, gümrüklerdeki yeniden yapılanma çalışmalarını anlatırken, gümrük görevlileri ile bir ithalatçı firmanın karıştığı son operasyonla ilgili şu bilgileri verdi: “İstanbul Ambarlı Gümrüğü’nde bir operasyon düzenlendi. Burada ithalatçı bir firmanın gümrük beyanları ve gümrük vergi borcunu içeren evrakının kayıp olduğu tespit edildi. Bir işadamının gümrük vergisi borcuna ait bu evrak, içeriden birilerinin yardımı ile yok edilmiş. Ödemesi gereken vergiye ilişkin evrak, baskında o işadamının ofisinde çıktı.”

İhbar bana geldi
 
Vurgunun 25-30 milyon liralık bir mali boyutu olduğunu kaydeden Yazıcı, “Bana bir ihbar geldi, bu konuda muhbirin adı gizli tutuldu. Hemen harekete geçtik. Gerekli incelemeler yapıldı. Adam ithalatçı, devlete borcu var ama onu sorumlu tutacak evraklar kayıp. Araştırmayı Gümrük Muhafaza ekipleri yaptı. Evrak adamın işyerinde çıkınca, içeriden birinin yardım ettiği ortaya çıktı. Şüpheliler var, şimdi onların soruşturması sürüyor. Konu savcılığına intikal etti” diye konuştu.
 
Kaynak: Hürriyet Gazetesi