Bilgi Teknolojileri ve Iletisim Kurumu (BTK), yurtdisindan getirilen cep telefonlarinin kayitlarini yaptiracagi iddiasiyla ücret isteyenlere karsi vatandasi uyardi. 11.4.2012

small_imagesCAH7118Q.jpg


Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK), yurtdışından getirilen cep telefonlarının kayıtlarını yaptıracağı iddiasıyla ücret isteyenlere karşı vatandaşı uyardı.

Son günlerde, yurtdışından getirdikleri kayıt dışı cihazlarını kaydettirmek isteyen vatandaşlarımıza yönelik, gerek internet üzerinden gerek farklı mecralardan ilana çıkarak Gümrük Mevzuatı'na ve ilgili yönetmeliğe aykırı olarak ücreti karşılığında kayıt edilebileceği ifade edilen haberlere ve duyurulara rastlanılmaktadır." denilen BTK açıklamasında hukuk dışı yollara tevessül ederek bu tarz ilana çıkan ve cihaz kaydı yapacağını iddia eden kişi ya da kurumlar ve bu işlemi yaptıranlar hakkında savcılığa suç duyurusunda bulunulduğu ifade edildi.

Yurtdışından yolcu beraberinde getirilen cihazların kayıt altına alınma işlemlerinin, BTK tarafından yetkilendirilmiş Turkcell, Vodafone ya da Avea şirketlerinin Abone Kayıt Merkezleri (AKM) tarafından başlatıldığı dile getirilirken BTK'ya gönderilen evraklar içerisinde sahte, eksik ya da hatalı belge bulunması durumunda kayıt işleminin iptal edilerek cihazın kullanıma kapatıldığı sahte kayıt işlemi yaptıranlar hakkında da yasal işlemlerin başlatıldığının altı çizildi.
 
Kayıt işlemi için cihaz sahibinin AKM'lere şahsen başvuruda bulunması gerekiyor. Kayıt işlemi için pasaportta son bir ay içinde yurda giriş yaptığını gösteren sayfanın ibraz edilmesi şart. Düzenlemeye göre yurtdışından bireysel yolla bir kişi 2 yılda en fazla 1 cep telefonu getirerek kayıt altına alabiliyor. 
 
Kaynak: Zaman