Gümrük ve Ticaret Bakani Hayati Yazici, halen 15 lira olan yurtdisi harcini 20 liraya çikarmaya hazirlandiklarini belirtti 11.04.2011

small_16301639.jpg


Gümrük ve Ticaret Bakanı Hayati Yazıcı, halen 15 lira olan yurtdışı harcını 20 liraya çıkarmaya hazırlandıklarını belirterek, “Uygulama sınır illeri ve bölgelerimizdeki vatandaşlarımızın giriş-çıkışlarını da kapsayacak. Pasaportla çıkış yapanların yanısıra nüfus cüzdanıyla gidebilenleri de kapsayacak. Hazırlığımız tamam” dedi.

Marketing Türkiye Dergisi’nin sahibi ve Zaman Gazetesi yazarı Günseli Özen Ocakoğlu’nun son kitabının tanıtımına katılan Hayati Yazıcı, “Sarp Kapısı’ndan Gürcistan’a geçişlerin yoğunluğundan rahatsızlığınız vardı. Bu konuda bir çözüm bulabildiniz mi?” sorusunu şöyle yanıtladı: “Gerek Sarp’taki, gerekse diğer sınır illerimizdeki vatandaşlarımızın günübirlik, nüfus cüzdanlarıyla çıkışı yurtdışı harcına tabi değildi. Kapsama almaya karar verdik.”

Yazıcı, yurtdışı harcı kapsamına nüfus cüzdanıyla çıkışları da alacaklarını vurgulayarak, şunları söyledi: “Bu kapsama Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ne (KKTC) gidecek vatandaşlarımız da girecek. Yoğunlaşması bölgede rahatsızlık yaratan çıkışları frenleyebilmek amacıyla yurtdışı harcını 20 liraya çıkaracağız. 20 lira ödemenin biraz caydırıcı olabileceğini düşünüyoruz.”

Yolcu beraberi sıkıntısı

Hayati Yazıcı, Sarp’tan çıkış yapan vatandaşların getirdikleri ürünlerle ilgili şöyle konuştu: “Duty free’den alışverişlerde ve Gürcistan’dan getirebilecekleri ürünlerde miktar kısıtlamaları var. Ancak, iyi izleme yapılamadığı için kimi vatandaşlarımız her gün, hatta günde iki kez çıkıp gelerek sigaradan kozmetiğe, alkollü içkiden hediyelik eşyaya ve çaya kadar birçok üründe işi ticarete dökmüşler.”
 
Kaynak: Hürriyet