Yeni Gümrük personel kiyafetleri 05.12.2012

small_GUMRUK-KIYAFET1.bmp


Gümrükler Baştan Aşağıya Yenileniyor

 

Gümrük ve Ticaret Bakanı Hayati Yazıcı, ''Gümrük personelimizin kıyafetinde yaptığımız yenilik, gümrüklerde yeni dönemin dışa yansıma biçimidir'' dedi.

Yazıcı, Grand Cevahir Otel'de düzenlenen ''Gümrük ve Ticaret Bakanlığı Personel Kıyafeti Tanıtımı'' defile ve toplantısında yaptığı konuşmada, gümrüklerin devlet politikalarında önemli ve etkin rollerinin bulunduğunu belirterek, Türk gümrüklerinin tarihi hakkında bilgi verdi.

Gümrüklerin kolay ve güvenli ticaret anlayışıyla yeniden şekillendirildiğini ifade eden Bakan Yazıcı, gümrük personelinin kıyafetinin de bu değişimin simgesel bir parçası olduğunu söyledi.

 

Yazıcı, kıyafetin sözlü olmayan iletişim aracı olduğunu belirterek, şunları kaydetti: ''Cenap Şehabettin, 'Güzel bir kıyafet, iyi bir tavsiye mektubudur' diyor. Ülkemize gelen yabancıların ilk karşılaştıkları kişiler gümrük çalışanlarıdır. Bu nedenle gümrük kapılarında görevli personelimizin kıyafetinden, davranış biçimine ve duruşuna kadar her ayrıntı son derece önemlidir. Artık gümrüklerin taşra teşkilatında çalışan tüm personel, bundan sonra burada takdimi yapılacak kıyafeti giyerek hizmetlerini sunacaktır.''

 

Yazıcı, kıyafetlerin hizmete uygun seçildiğine dikkati çekerek, şöyle devam etti: ''Personelin, görevini yerine getirirken örneğin sahada çalışırken kıyafetin bozulacağı kaygısını taşımadan giyilebilecek kumaş ve tasarımlar tercih edilmiştir. Kıyafet giyen personelin teşkilata olan aidiyet duygusu gelişecektir. Gümrük personelimizin kıyafetinde yaptığımız yenilik, gümrüklerde yeni dönemin dışa yansıma biçimidir. Gümrüklerimizi baştan aşağı yeniliyor, tüm iş ve işlemleri daha kolay ve güvenli hale getiriyoruz. Gümrükler, yasal ticareti kolaylaştırarak ülkelerde teşebbüs ve rekabet gücünü artırmaktadır. Bunun için tüm iş ve işlemleri standardize ediyoruz. Şeffaflık ve takip edilebilirliği sağlayarak, gümrükler başta olmak üzere hizmet verdiğimiz tüm alanlarda bilgi teknolojilerinin sağladığı avantajlı imkan ve üstünlükleri peyderpey hizmete sunuyoruz.''

Bakan Hayati Yazıcı NTV'nin Konuğu Oldu

 

Vergi gelirleri

Gümrüklerde vergi gelirlerinin önemli bir kısmının tahsil edildiğini vurgulayan Bakan Yazıcı, ''2011'de ülkemiz toplam vergi gelirlerinin yüzde 21'ine tekabül eden 55 milyar 200 milyon lira gümrük idareleri aracılığıyla tahakkuk ve tahsilatı gerçekleştirilmiştir. Bu verginin 4 milyar 600 milyon lirası gümrük vergisi, 48 milyar 600 milyon lirası ithalde alınan Katma Değer Vergisi, 2 milyar lirası ithalde alınan özel tüketim vergisini oluşturmaktadır'' diye konuştu.

Yazıcı, gümrüklü yer ve sahalarda geçen araç sayılarına bakıldığında ise 2012'de şu ana kadar 2 milyon bin 300 tır, 2 milyon 214 bin 729 otomobil, 3 milyon 195 bin 251 konteyner ve 1 milyon 386 bin 505 diğer aracın giriş ve çıkış işlemlerinin gerçekleştirildiğini belirtti.

Bakan Yazıcı, Türkiye'ye giriş yapan yolcu sayısının ise 71 milyon 907 bin 263 olduğunu ifade etti.

-Gümrük işlem süreleri-

Yazıcı, konuşmasında gümrük işlem sürelerine dikkati çekerek, ''Gümrüklerde önemli hedeflerimizden birisi, gümrükteki işlem süreçlerini kısaltmak, minimize etmektir'' diye konuştu.

Süre itibarıyla ne kadar tasarruf sağlanırsa, ticaret erbabının rekabet gücünün de aynı oranda artırılacağına değinen Yazıcı, şöyle devam etti:

''Bu açıdan bakıldığında 2012 yılının ilk 6 aylık döneminde ithalatta işlem gören gümrük beyannamelerinin yüzde 72'sinin işlemleri ilk 24 saat içinde tamamlanarak eşyası teslim edilebilir hale gelmiştir. Bu oran fiziki kontrole tabi tutulan beyannameler için yüzde 51, belge kontrolüne tabi tutulan beyannameler için yüzde 73, basitleştirilmiş usulde işlem gören beyannameler için ise yüzde 89 olarak gerçekleşmiştir. Aynı dönem itibarıyla ihracat beyannamelerinin yüzde 76'sının işlemleri ilk yarım saatte sonuçlandırılmıştır. Genel olarak baktığımızda ise ihracat beyannamelerinin yüzde 96'sının işlemleri ilk 24 saat içinde tamamlanmıştır.''

Onaylanmış kişi statü belgesi

Yeni uygulamaya başladıkları ve önümüzdeki dönemde hayata geçirmeyi planladıkları çalışmalar hakkında da bilgi veren Yazıcı, bunlardan birinin onaylanmış kişi statü belgesi olduğunu söyledi.

Söz konusu statünün güvenilir ticaret erbabınca gerçekleştirilen gümrük işlemlerinde sağlanan bir kolaylık olduğunu belirten Yazıcı, bu statüyü sağlamış olan ticaret erbabı sayısının ise bin 300 dolayında olduğunu ifade etti.

Bakan Yazıcı, 'yetkilendirilmiş yükümlü' ile ''Ortak Transit Rejimi'' çalışmalarının da diğer önemli projeleri olduğunu vurguladı.

Yazıcı, şunları söyledi: ''Ortak Transit Rejimi, Avrupa Birliği ve EFTA (Avrupa Serbest Ticaret Birliği) üyesi ülkeleri arasında eşyanın gümrük vergilerinin askıya alınarak taşındığı ve bu taşımanın elektronik mesajlar kullanılarak elektronik ortamda beyan ve takip edildiği sistemdir. Bu projeyi 1 Aralık 2012'den itibaren Türkiye uygulamaya başladı. Bu muazzam bir proje. Çok sessiz, sedasız gidiyoruz ama eminim ki ticaret erbabı uygulamaya koyduğumuz projenin kendileri açısından ne denli avantaj sağladığını takdir etmektedir. Diğer projemiz olan Yeni Özet Beyan Uygulaması da 1 Ocak 2012'de bütün gümrüklerde başlamıştır. Bu uygulama risk analizi yöntemi ile kaçakçılıkta da gerçekten mücadelemizin etkinliği açısından çok önemli avantajlar sağlamaktadır.''

Yazıcı, kağıtsız beyan uygulamasını da hayata geçirdiklerini anlatarak, ''Bu uygulama sayesinde gümrüklerde iş yoğunluğu ve beklemeler azalmış, gümrük işlemlerinin aracısız yapılması sağlanır hale gelmiş, kırtasiyecilik azaltılmış, gümrük işlem maliyetleri minimize edilmiştir. Böylece firmalarımızın rekabet güçlerinin artmasında önemli katkılar sağlamış bulunmaktayız'' ifadelerini kullandı.

Gümrük kapılarında yenileme çalışmalarına da değinen Yazıcı, şöyle konuştu: ''Nihayet kapılarımızı yeniliyoruz. İnşallah şöyle bir iki ay içerisinde Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği'nin kuruluşu Gümrük Turizm İşletmeleri A.Ş ile yaptığımız yap-işlet-devret modeli anlaşması çerçevesinde 5 gümrük kapımızı da altyapı olarak modernize ediyoruz. Projeler tamamlanmış, bu hafta sunum alacağım. Sanırım ocak ayı sonuna kadar bu kapılarımızın bir ikisi hariç olabilir ama 3'ünün temelini atıp, yapımına başlamış hale geleceğiz.''

Hayati Yazıcı, Türkiye'nin 2008'den bu yana ipek yolu güzergahına açılan ülkelerle geleneksel toplantılar düzenlendiğini hatırlatarak, şunları kaydetti:

''Bu surette toplantımızı geçen ay İstanbul'da gerçekleştirdik. 18 ülke temsilcisi katıldı. 9 uluslararası kuruluş iştirak etti. O projemiz de son derece önemli. İnşallah Gümrük ve Ticaret Bakanlığı'nın her alandaki faaliyetiyle birlikte ülkemizin 2023 hedefine doğru önemli görevleri bulunan bakanlığımızı milletimize daha etkin hizmet sunumu noktasında daha duyarlı, daha etkin, daha sonuç alıcı hale getireceğiz.''

Daha sonra gümrük personeli yeni kıyafetlerle podyumda yürüdü.Defilenin sonunda eğitimli köpekler de kısa bir gösteri yaptı.

Bakan Yazıcı, defilenin sonunda podyuma çıkarak, personelle birlikte yürüdü ve hatıra fotoğrafı çektirdi.

Yazıcı, podyumda yaptığı konuşmada, ''Bugün sunum yapan kişiler bakanlığımızın elemanı. Yani sanal değil gerçek. Giyecek olanlar sunum yaptı. Emeği geçen herkesi ve sunum yapan arkadaşları tebrik ediyorum'' dedi.

Bakan Yazıcı, Vakıfbank Genel Müdürü Süleyman Kalkan ile TOBB Gümrük ve Turizm İşletmeleri AŞ Genel Müdürü Ömür Gebeş'e birer plaket verdi.

Defile Hazırlıkları


 

 

 

Fotoğraf Galerisi