Yeni tesvik paketinin ayrintilarini açiklayan Ekonomi Bakani Zafer Çaglayan, bu paketin simdiye kadar verilen en kapsamli tesvikleri içerdigini söyledi. 11.04.2012

small_40717.jpg


Yeni teşvik paketinin ayrıntılarını açıklayan Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, bu paketin şimdiye kadar verilen en kapsamlı teşvikleri içerdiğini söyledi. Pakete muhalefetin tepkisi ise gecikmedi. Cumhuriyet Halk Partisi milletvekillerinden Faik Öztrak, "Bu paketin kaynağı nereden, açıklansın" dedi, Kamer Genç, "Tunceli neden beşinci bölgede?" diye sordu... BDP'li Hasip Kaplan ise teşvik paketinin kritik bir ortamda açıklandığını, bunu tehlikeli bir adım olarak gördüklerini belirtti.

Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, Yeni Teşvik Sistemi ile yatırımcılara; KDV istisnası, gümrük vergisi muafiyeti, vergi indirimi, asgari ücret üzerinden hesaplanan sigorta primi işçi ve işveren hissesi desteği, faiz desteği, yatırım yeri tahsisi, gelir vergisi stopajı desteği ve KDV iadesi destekleri verileceğini belirtti.

Pakete muhalefetin tepkisi ise gecikmedi.

*YENİ TEŞVİK PAKETİNİN HAYIRLI OLMASINI DİLİYORUM. BU AKP'NİN 4. TEŞVİK PAKETİ. BUNDAN ÖNCEKİ 3 PAKETİN SONUCUNDA 77 MİLYAR DOLARLIK CARİ AÇIĞA ULAŞTIK. ABD'NİN ARDINDAN DÜNYA İKİNCİSİ OLDUK. * ANCAK ALARM SİNYALLERİ VEREN CARİ AÇIĞI İTHAL İKAMECİ TEŞVİK YAKLAŞIMIYLA KISA VADEDE DÜŞMEYECEĞİNİN, AKSİNE ARTABİLECEĞİNİN HERHALDE FARKINDADIRLAR.
* ŞİMDİLİK YENİ TEŞVİK PAKETİYLE İLGİLİ İKİ SORUMUZ VAR. BU PAKETİN MALİYETİ NE? KAYNAK NEREDE?


KAMER GENÇ- CHP TUNCELİ: 'BU YENİ İLAN EDİLEN TEŞVİK PRİMLERİYLE İLGİLİ TUNCELİ 6. BÖLGEDE DEĞİL DE EN GERİ KALMIŞ BÖLGEDE DEĞİL DE 5.BÖLGEDE YER ALMIŞ. TAYYİP ERDOĞAN'I KUTLUYORUM. TAYYİP ERDOĞAN'IN TUNCELİ HALKINA DUYDUĞU KİN DUYGUSUNUN TEZAHÜRÜDÜR. SAYIN KEMAL KILIÇDAROĞLU'NUN DA TUNCELİLİ OLMASI ETKİSİ OLMUŞ BEN DE TUNCELİLİYİM. HERHALDE TAYYİP BEY BENİ YAKIN DOSTU OLARAK GÖRDÜĞÜ İÇİN 5. BÖLGEYE ALMIŞ.
BAKALIM BU KARŞI DAVA AÇMA İMKANIMIZ OLURSA BUNUN İPTALİ İÇİN DAVA AÇARIZ. TUNCELİ'NİN DE ALTINCI BÖLGEYE ALINMASI LAZIM DİYE."


HASİP KAPLAN BDP GRUP BAŞKANVEKİLİ: ÇİLLER TEŞVİK PAKETİ AÇIKLADIKTAN SONRA KÜRT İŞADAMLARI KATLEDİLDİ. BUGÜN DE BU TEŞVİK PAKETLERİ BÖYLE KRİTİK BİR ORTAMDA AÇIKLANIYOR, BUNA KUŞKUYLA BAKIYORUZ, ÇOK TEHLİKELİ BİR ADIM OLARAK BAKIYORUZ" "50 MİLYON MU KALDI BÖLGEDEKİ İNSANIN CEBİNDE, ALLAH'TAN KORKUN. HABUR SINIR TİCARETİNDEN BENİM ŞIRNAKLI VATANDAŞIM ESNAFIM YARARLANMASIN DİYE 50 MİLYON SINIRINI KOYUYORSUN, BU KADAR ZALİMLİK OLABİLİR Mİ?"

Pakete, iş dünyasından ise olumlu tepki geldi .TÜSİAD'dan yapılan açıklamada, ''Yeni Teşvik Sistemi çok olumlu bir adımdır'' ifadesi kullanıldı.