Bu Paket Yatirimciyi Zengin Eder!--- Geçtigimiz gün Basbakan Recep Tayyip Erdogan tarafindan açiklanan Tesvik Paketi tüm Türkiye’de oldugu gibi Sanliurfa’da da büyük bir heyecan ve umutlu bekleyisle karsilandi. 11.04.2012

small_38517.jpg


Bu Paket Yatırımcıyı Zengin Eder!

Urfa milletvekilleri Dr. Abdülkerim Gök ve Mahmut Kaçar, ‘Teşvik Paketi’nden diğer illerin faydalanacağı gibi en büyük payı Şanlıurfa’nın alacağını söyledi.

 

Geçtiğimiz gün Başbakan Recep Tayyip Erdoğan tarafından açıklanan Teşvik Paketi tüm Türkiye’de olduğu gibi Şanlıurfa’da da büyük bir heyecan ve umutlu bekleyişle  karşılandı. 1 Ocak 2012’den itibaren geçerli olmak üzere 4 ana bileşen halinde uygulamaya konulacak paket ile 15 il içerisinde en çok Şanlıurfa’ya yatırım yağacak.


 

Teşvik kapsamında yatırım yapan firmaların işçi ve işveren primini 10 yıl süreyle devlet tarafından ödenecek. Yatırım indirimi uygulanacak.  İşverenden herhangi bir prim ödenmeyecek. Yatırım yeri tahsis edilecek. Yatırım yapacak firmalardan KDV alınmayacak. Gümrük vergisi alınmayacak.  Yatırım için alınacak TL cinsinden kredi faizlerinin 7 puanını devlet ödeyecek. 


 

Şanlıurfa Ticaret ve Sanayi Odası’nda  (ŞUTSO) yapılan toplantıda konuşan Şanlıurfa milletvekili Dr. Abdülkerim Gök,  bakan ve milletvekilleri ile birlikte böylesi bir çalışmayı başlattıklarını belirterek “İlimiz adına bu güzel tabloyu Şanlıurfa daha önce de hak ediyordu. Ancak yine de çok geç kaldık sayılmaz. Geciktirici bürokrasinin etkili olmayacağı bir pakette yatırım yapmak üzere yatırımcıları kente davet ediyoruz. Şanlıurfa’nın yıllardır beklediği paket bu paket. Bu kadar aktif çalışan bir dönemde Şanlıurfa ne zaman ayağa kalkacak denildiği anda işte söylüyorum, “O an bu andır.” Hızla yükselen Türkiye’nin özeti siyasi istikrardır. Bölgede ve Dünya’da göstermiş olduğumuz başarılı politikalar ülkemizi bu noktaya getirmiştir. Paketin ölü doğmaması adına Türkiye’nin her yerinde Şanlıurfa’nın sahip olduğu potansiyeli ve değerlerini anlatmalıyız. Gelecek olan yatırımcılara kolaylıkları sunmalıyız. Hükümetimiz yatırımların bürokrasiye boğulmaması için gerekli düzenlemeleri sağlıyor” ifadelerini kullandı.

 


Ak Parti iktidarı ile birlikte ülkede siyasal ve ekonomik açıdan güçlenme başladığını belirten Şanlıurfa milletvekili Mahmut Kaçar ise, Avrupa’da birçok ülkenin maddi imkansızlıklar nedeniyle iflasın eşiğine geldiğini, hükümetlerin istifa ettiğini dile getirdi. Mahmut Kaçar, “Bu paket ile bölgeler arasındaki gelişmişlik ve gelir farkı azalacak” ifadesiyle sözlerine son verdi.