Rus-Türk Isadamlari Birligi (RTIB) Baskani Naki Karaaslan, Rusya’nin Türkiye’den ciddi anlamda hizmet bekliyor.

small_RTİB Başkanı Karaaslan.jpg


 
Rus-Türk İşadamları Birliği (RTİB) Başkanı Naki Karaaslan, Rusya’nın Türkiye’den ciddi anlamda hizmet beklediğini söyledi.

RTİB, Antalya Ticaret ve Sanayi Odası’nda (ATSO) ‘Rusya Ülke Günü’ düzenledi. Rusya’da Türk iş dünyasınız tanıtıldığı toplantıya, Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Abdurrahman Arıcı, Vali Ahmet Altıparmak, ATSO Yönetim Kurulu Başkanı Çetin Osman Budak, RTİB Yönetim Kurulu Başkanı Naci Karaaslan, RTİB Yönetim Kurulu Üyesi Hüseyin Acarlıoğlu, Türkiye Moskova Büyükelçiliği Ticaret Başmüşaviri Atilla Kızılarslan, Moskova Büyükelçiliği Gümrük Müşaviri Recai Şen katıldı.

Toplantıda Rusya pazarını değerlendiren RTİB Başkanı Naki Karaaslan, Türkiye’nin Rusya’yı biraz hafife aldığını kaydetti. Rusya’nın dünyanın en büyük coğrafyalarından biri olduğunu hatırlatan Karaaslan, 140 milyon nüfusun yaşlandığını, ancak bunun karşısında genç nüfusuyla Türkiye’nin olduğunu söyledi.

Türkiye’de olanların Rusya’da olmadığını, Rusya’da olanlarında Türkiye’de olmadığını belirten Karaaslan, siyasilerle işadamlarının istişare ederek hareket etmesi gerektiğini, suni gündemler oluşturulmaması gerektiğini söyledi.

RTİB olarka kendilerine ciddi görevler düştüğünü anlatan Karaaslan, Türkiye ve Rusya’nın artık zaman kaybetme lüksü olmadığını belirtti. 100 milyon dolarlık ticaret hedefi olduğunu anlatan Karaaslan, buna ulaşmak için de mutlaka strateji geliştirilmesi gerektiğini kaydetti. Türkiye’nin coğrafi konumun çok özel olduğunu söyleyen Karaaslan, “Rusya üzerinden dağıtılacak enerjide çok stratejik bir yerde. Bu enerji sizin üzerinizden geçti mi ortağı oluyorsunuz. Ortalıkla ilgili inanılmaz yatırım fırsatları var.” dedi.

Rusya’da bankacılık, sağlık ve turizm işlemeciliğinde ciddi fırsatlar olduğunu ifade eden Karaaslan, Rusya’nın Türkiye’den ciddi anlamda hizmetler beklediğini belirtti. Rusya’da 175 milyar dolarlık bankacılık piyasasında Türk bankacılığın değerini 350 milyon dolar olduğunu, bu rakamın da çok düşük olduğuna dikkat çeken Karaaslan, “İş adamı sermayesini arkasına almazsa nasıl büyüyecek? Bunları mutlaka dile getirmemiz lazım. Yapmak istediğimiz şeylerden biri Rusya Türkiye’ye yakınlaşması.” dedi. Antalya’daki Rus turistlere de değinen Karaaslan, “Antalya turizmi çeşitlenmeli. Rus turistler dışarı çıkıp eğlenmeli. Antalya’nın kendisine başka şeyler bulması lazım. Kültür turizmiyle başka yere mi bağlayacak? Bunların mutlaka yapılması lazım. Bunlar yapıldığı lazım Antalya farklı olacak. Antalya orta ölçekli turistin üstünü almalı.” ifadelerini kullandı.

Kültür ve Turizm Bakanı Yardımcısı Abdurrahman Arıcı da, Rusya’nın Türkiye'ye en çok misafir yollayan ülkelerin başında geldiğine değindi. Bunlarında büyük bir bölümünde Antalya’yı tercih ettiğini belirten Aracı, bunun daha da artırılması gerektiğini kaydetti.

Vali Ahmet Altıparmak, Türkiye'nin Rusya ile olan ticaretinde en büyük ihracatının enerjiye dayandığını söyledi. Altıparmak, ancak son yıllarda Türkiye'ye Rus yatırımlarının hız kazandığını ve bunun 1,1 milyar dolara ulaştığını kaydetti. Türkiye'nin Rusya ile olan ticaret hacmine değinen Altıparmak, Türkiye’nin en büyük turizm pastasının Rusya’nın oluşturduğunu belirtti. Bu pazarın ihmal edilemeyeceğini belirten Altıparmak, “Sadece otellere kapanıp kalmak günü kum ve güneşle geçirmek değildir. Hem sektör olarak hem de kamu yönetimi olarak elimizden gelen gayreti gösteriyoruz. Bu memnuniyeti arttırmanın çabası içerisindeyiz.” dedi.

Konuşmaların ardından, Moskova Dış Ticaret Baş Müşaviri Attilla Kızılarsalan, Moskova Gümrük Müşaviri Recai Şen, Moskova Turizm Müşaviri Celal Kılıç, Türk Havayolları Rusya Federasyonu Genel Müdürü Mefail Deribaş, Deniz Bank Moscow adına Savaş Çıtak, Colin’s adına Sertan Akay ve Beko adına Oğuzkan Şatıroğlu, bankacılık, finansman, perakende ve sanayi sektörleriyle ilgili bilgi verip soruları cevapladı.