GÜMRÜK VE TICARET BAKANLIGI ÇALISANLARININ SORUNLARI ÇALISTAYDA MASAYA YATIRILDI 3.1.2013

small_bilgisayar_agi(1).jpg


GÜMRÜK VE TİCARET BAKANLIĞI ÇALIŞANLARININ SORUNLARI ÇALIŞTAYDA MASAYA YATIRILDI

Gümrük ve Ticaret Bakanlığı çalışanlarının sorunları düzenlenen çalıştayda masaya yatırıldı. Çalıştayda konuşan Büro Memur-Sen Genel Başkanı Yusuf Yazgan, “Siyasi baskılara boyun eğmeyen, sade ve sadece hizmet için dik durarak kamu çalışanlarının hakkınızı arıyoruz. Yaptığımız faaliyetlerle çalışanların sorunlarını gündeme getiriyor, sorunların çözülmesi için uğraşıyoruz” dedi.


Büro Memur-Sen, Gümrük ve Ticaret Bakanlığı çalışanlarının sorurlarını görüşmek ve sorunlara çözüm yolu bulmak için çalıştay düzenledi. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı Eğitim ve Araştırma Merkezi’nde düzenlenen çalıştaya, Büro Memur-Sen Genel Başkanı Yazgan, genel merkez yönetim kurulu üyeleri, bakanlık bölge müdürlükleri temsilcileri ve çok sayıda bakanlık çalışanı katıldı. Çalıştayda bakanlık çalışanlarının sorunları konuşularak sorurlara çözüm yolu arandı.


HİZMET İÇİN DİK DURARAK ÇALIŞANLARIN HAKKINI ARIYORUZ

Çalıştayın açılışını yapan Büro Memur-Sen Genel Başkanı, sendika olarak kuruldukları günden itibaren kamu çalışanlarının hakkı için mücadele ettiklerini belirtti. Amaçlarının kamu çalışanlarının en iyi şartlarda çalışmasını sağlamak olduğunu ifade eden Genel Başkan Yusuf Yazgan, “Çalışanları dininden, ırkından, mezhebinden, siyasi görüşünden dolayı ayırmadan, birleştiren sendikal bir bakışla hareket ediyoruz. Başkaları gibi siyasetle sendikacılığı birbirine karıştırmıyoruz, siyasetin değil kamu çalışanlarının penceresinden bakıyoruz. Amacımız kamu çalışanlarının en iyi şartlarda çalışmasını sağlamak. Bunun için mücadele veriyoruz. Bakanlıklarda yaptığımız görüşmelerde, basın açıklamalarımızda kısacası tüm faaliyetlerimizde çalışanların sorunlarını gündeme getiriyor, sorunların çözülmesi için uğraşıyoruz. Siyasi baskılara boyun eğmeyen, sade ve sadece hizmet için dik durarak çalışanların hakkınızı arıyoruz” dedi.


GÜMRÜK ÇALIŞANLARI EN İYİ ŞARTLARI HAK EDİYOR

Sendika olarak elde edilen kazanımlar sayesinde sürekli üye sayılarının arttığını kaydeden Yusuf Yazgan,  geçtiğimiz yıl 33 bin olan üye sayılarını bu yıl 46 bine çıkararak genel yetkili sendika olduklarını hatırlattı. Geçtiğimiz yıl 17 olan yetkili kurum sayılarını bu yıl 21’e çıkarttıklarını aktaran Yazgan, Gümrük ve Ticaret Bakanlığı’nda geçtiğimiz yıl 807 olan üye sayımızı bu yıl bin 295 oldu ancak bakanlıktaki yetkiyi alamadık. Bakanlıktaki yetkili sendika maalesef çalışanlar adına bir şey üretemiyor, sorunları ilgili yerlere taşımıyor. Biz ise şu ana kadar sorunlarla ilgili başta Bakan Hayati Yazıcı, Bakan Yardımcısı Fatih Metin olmak üzere birçok görüşme yaptık. 666 sayılı kararname ile fazla mesai ücretlerinden yararlanamayan personelin de yararlanmasını sağladık. Çözemediğimiz sorunları önümüzdeki süreçte yetkili sendika olarak oturacağımız toplu sözleşme masasında çözmeye çalışacağız. Biliyoruz ki Gümrük ve Ticaret Bakanlığı çalışanları ülkemizin yurtdışına açılan gülen yüzüdür. Yurtdışından gelen herkesle ilk önce bakanlık çalışanları görüşüyor. Bunun için gümrük personeli en iyi çalışma şartlarını hak ediyor” diye konuştu.


TÜM KURUMLAR İÇİN AYRI AYRI ÇALIŞMA YAPIYORUZ

Yazgan’ın ardından konuşan Genel Teşkilat Sekreteri Murat Sipahi ise, sendikaların kamu çalışanları adına öneminden bahsetti. Sendikaların kamu çalışanlarının sözcüsü ve savunucu olduğunu ifade eden Murat Sipahi, her kamu çalışanında sendikal bilincin oluşması gerektiğini vurguladı. Sendikalar sayesinde kamu çalışanlarının haklarına kavuştuğunu kaydeden Sipahi, “Çalışmalarımız sonucunda birçok kazanıma imza attık. Yetkili olduğumuz kurumların KİK toplantılarına katılıyoruz ve burada çalışanların sorunlarını çözmeye çalışıyoruz. Açtığımız davalarla kamu çalışanlarının hakkının teslim edilmesini sağlıyoruz. Önümüzdeki süreçte kurulacak toplu sözleşme masasına Büro Hizmet Kolunda yetkili olarak biz oturacağız. Hizmet kolumuzdaki tüm kurumlar için ayrı ayrı çalışmalar yapıyoruz. Toplu sözleşme masasında hizmet kolumuzdaki çalışanların hakkını sonuna kadar savunacağız” şeklinde konuştu.


Konuşmaların ardından Genel Toplu Sözleşme Sekreteri Sait İnan’ın yönettiği çalıştaya katılanlar yaşadıkları sorunları anlattı. Bir gün süren çalıştayın ardından gümrük çalışanlarının sorunları ve çözüm önerileri sonuç bildirgesi haline getirildi. Hazırlanan sonuç bildirgesi Büro Memur-Sen tarafından ilgili yerlere ulaştırılacak.


GÜMRÜK VE TİCARET BAKANLIĞI ÇALIŞTAYI SONUÇ BİLDİRGESİNE ULAŞMAK İÇİN TIKLAYINIZ