is dünyasinin gümrük yeniliklerinden habersiz 03.01.2013

small_buyutec1.gif


Haber: 'İş Dünyası Gümrük Yeniliklerinden Habersiz'

 

Uludağ Gümrük ve Ticaret Bölge Müdürü Süleyman Tosun, iş dünyasının gümrük yeniliklerinden habersiz olduğunu söyledi.

Bursa Girişimci İşadamları Derneği (BUGİAD) Dış Ticaret Komisyonu Başkanı Hüsnü Çayhan, Uludağ Gümrük ve Ticaret Bölge Müdürü Süleyman Tosun'u ziyaret etti.

Ziyarette konuşan Hüsnü Çayhan, BUGİAD'ın 900 üyesinin yarısından fazlasının ihracat yapan firmalar olduğunu belirtti.

Bursa'daki her sektörden oluşan üyelerini 14 sektörel komiteye ayırdıklarını, böylelikle kendi sektörel yollarını çizdiklerini kaydeden Çayhan, "BUGİAD olarak her komiteden bir üyenin yer aldığı 'Dış Ticaret', 'Ar-Ge', 'Devlet Destekleri' ve 'Üniversite-Sanayi' komisyonlarımız mevcut. Dış Ticaret Komisyonu olarak üyelerimizin yurt dışı ihracatına nasıl daha fazla katkı yaparız, yeni ülkelere açılımını nasıl sağlarız, ihracat yaparken yaşadıkları problemleri nasıl çözeriz, bunlar için çalışıyoruz. Ocak ayında 9 modülden oluşan dış ticaret eğitimimiz başlıyor." dedi.

 

Bursa İŞ DÜNYASI GÜMRÜK YENİLİKLERİNDEN HABERDAR DEĞİL"

Uludağ Gümrük ve Ticaret Bölge Müdürü Süleyman Tosun ise ihracatçıların her türlü sıkıntısında yardımcı olduklarını vurguladı. Tosun, şöyle konuştu: "Ancak Bursa'da gerek firmalarla gerekse iş dünyası kuruluşlarıyla daha çok iletişimde olmak isteriz. Gümrük kanunlarıyla ilgili gelişmelerden birçok firma haberdar değil. Örneğin, mavi hat belgesi alan firmaların gümrük işleri artık oldukça kolaylaşıyor. Ama Bursa'daki firmaların bu konuda bilgileri yetersiz. BUGİAD üyelerini de bu tür yeniliklerle ilgili bilgilendirmek isteriz. Gümrük sistemlerimiz çok ileri teknolojiye sahip. İhracat işlemlerinin yüzde 80'i artık yarım saatte bitiyor."

haber kaynağı: http://www.haberler.com/is-dunyasi-gumruk-yeniliklerinden-habersiz-4213382-haberi/