2014-2015 dönemi Hedef ve Öncelikli Ülkeleri belirlendi - 16.01.2014

small_ab-eu-tr(1).jpg


2014-2015 dönemi Hedef ve Öncelikli Ülkeleri belirlenmiştir. Buna göre, ÇHC, Rusya, Hindistan, ABD, Polonya, Brezilya, S. Arabistan, İran, Nijerya, Libya, Endonezya, Irak, Kazakistan, Ukrayna, Japonya ve Güney Kore Cumhuriyeti Hedef  Ülke; Türkmenistan, Azerbaycan, Gürcistan, Meksika, Peru, Şili, Peru, Malezya, Vietnam, Kenya, Gana, Tanzanya, Birleşik Arap Emirlikleri, İngiltere, Almanya, Romanya, Slovakya, Bulgaristan, İsveç, Norveç, Angola, Etiyopya, Güney Afrika C., Gana, Tayland, Bangladeş, Endonezya,  Singapur, Kuveyt, Arjantin, Kolombiya, Cezayir, Mısır, Kanada, Ürdün, Umman ve Katar ise Öncelikli Ülke olarak belirlenmiş olup, bu kapsamda yürütülen çalışmanın tamamına ulaşmak için tıklayınız.

Bu kapsamda, düzenlenen Ticaret Heyeti, Sektörel Ticaret Heyeti ve Alım Heyeti faaliyetlerinde sektörlerin özelliklerine göre söz konusu ülkeler üzerinde yoğunlaşılmaktadır.

Öte yandan, “2009/5 sayılı Yurtdışında Gerçekleştirilen Fuar Katılımlarının Desteklenmesine İlişkin Tebliğ” çerçevesinde her yıl belirlenen 15 ülkede düzenlenecek fuarlara iştirak eden katılımcılara 20 puan ilave destek sağlanmaktadır.  Bu çerçevede:

Hedef Ülkelerden ABD, Brezilya, ÇHC, Hindistan, Japonya, Nijerya ve Polonya; Öncelikli Ülkelerden ise Angola, Etiyopya, Gana, Malezya, Meksika Endonezya ve Tanzanya’da düzenlenen fuarlara katılım sağlayan firmalarımız bu ilave destekten yararlanabilecektir.

Ayrıca, “2010/6 sayılı Yurtdışı Birim, Marka ve Tanıtım Faaliyetlerinin Desteklenmesi Hakkında Tebliğ” çerçevesinde tüm Hedef ve Öncelikli Ülkeler için ilave 10 puan ilave destek sağlanmaktadır


Kaynak: Ekonomi Bakanlığı, İhracat Genel Müdürlüğü