Yeni Fiyat Etiketi Yönetmeliginde Neler Degisti

small_etiket.-made-in-turkey(2).jpg


- İthal malların üretildiği ülkenin ismi, fiyat etiketlerine artık Türkçe yazılacak. Ülke ismini Türkçe yazmayan satıcılara, her bir etiket başına 200 lira para cezası kesilecek.

- Fiyatı indirilen mal veya hizmetin indirimli satış fiyatı ile indirimden önceki fiyatı etikette gösterilecek. Yapılan indirimin miktarı veya oranı hesaplanırken ilk satış fiyatı değil, indirimli satış fiyatından bir önceki satış fiyatı esas alınacak. Etikette bir öneki indirimle yeni indirimli fiyat aynı büyüklükte yer alacak.

- Devir nedeniyle indirimler 3 ayı tasfiye nedeniyle yapılan indirimler de 6 ayı geçemeyecek.

- Yeni yönetmeliğe göre ithal edilmiş malların satış fiyatını gösteren etiketlerde artık malın üretildiği ülkenin ismi İngilizce değil Türkçe yazılacak.

- Fiyatı indirilen mal veya hizmetin indirimli satış fiyatı ile indirimden önceki fiyatı etikette gösterilecek. Yapılan indirimin miktarı veya oranı hesaplanırken ilk satış fiyatı değil, indirimli satış fiyatından bir önceki satış fiyatı esas alınacak. Etikette bir önceki indirimle yeni indirimli fiyat aynı büyüklükte yer alacak. Devir nedeniyle indirimler 3 ayı tasfiye nedeniyle yapılan indirimler de 6 ayı geçemeyecek.

- ‘Türk Lirası’, ‘TL’ veya ‘’ simgesi şeklinde yazılması zorunludur.

- Malın satış fiyatı ile kasa fiyatı arasında fark bulunması durumunda tüketici lehine olan fiyat uygulanacak.