Altin yüklü uçakta gümrük memurlarina takipsizlik

images/nakliyat_ara%C3%A7lar%C4%B1/ucak.jpg


1,5 ton altın bulunduğu belirtilen uçakla ilgili Gümrük Müdürlüğü'ne bağlı müdürler ve yardımcılarının da aralarında bulunduğu 18 kişi hakkında yürütülen soruşturmada takipsizlik kararı verdi

Bakırköy Cumhuriyet Başsavcılığı, geçen yıl Atatürk Havalimanı'na inen ve içinde 1,5 ton altın bulunduğu belirtilen uçakla ilgili Gümrük Müdürlüğü'ne bağlı müdürler ve yardımcılarının da aralarında bulunduğu 18 kişi hakkında yürütülen soruşturmada takipsizlik kararı verdi.

Bakırköy Cumhuriyet Başsavcılığı'nın takipsizlik kararında, İstanbul Emniyet Müdürlüğü Mali Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü'nün, "2012'de intikal eden ihbarda adı geçen ULS Airlines Cargo firması ve yetkilisi İsmail Karaarslan'ın, Gana'dan gelen altın olayında aktif rol oynadığı ve bu kişinin altınların gümrükteki tüm işlemlerinde isminin bulunduğu, gümrük müdürlüğünün yazılarında adının geçtiği, soruşturma konusu altın cinsi eşyaların da yurda sokulmaya çalışıldığı ve bu konuda görevlilerin görevlerini kötüye kullandıklarına dair bazı hususları tespit ettikleri" kaydedildi.

Aralarında Gümrük Müdürlüğü'ne bağlı müdürler ve yardımcılarının da olduğu 18 kişi hakkında "görevi kötüye kullanma" suçuyla ilgili İstanbul Valiliği'nden izin talebinde bulunulduğu belirtilen kararda, valiliğin "şüphelilerin kamu görevini yasal çerçeve içerisinde yerine getirdiği ve isnat edilen suçu işlemediği" gerekçesiyle soruşturma izni vermediği aktarıldı.

Savcılığın şüpheliler hakkında kovuşturmaya yapılmasına yer almadığını karar verdiği bildirildi.

- Olayın geçmişi
Gana'nın başkenti Akra'dan 31 Aralık 2012 günü kalkan ULS Havayolları'na ait uçak, 1 Ocak 2013'te yakıt ikmali ve personel değişimi için Atatürk Havalimanı'na inmişti. Uçakta denetim yapan Gümrük Muhafaza Müdürlüğü ekipleri, uçakta 1,5 ton külçe altın bulunduğunu, uçağın Dubai'ye gitmek için bir Afrika ülkesinden kalkış yaptığını, ancak gerekli evraklarının eksik olduğunu belirlemişti. Uçağın eksik evraklarının tamamlamasının ardından 18 Ocak 2013'te İran'a, ardından da Dubai'ye gideceğinin belirtilmesi üzerine ülkeden çıkış izni verilmişti.