Rusya'da internet üzerinden en çok satilan üçüncü ürün oto yedek parça

images/carton_resimler/internet-satis.jpg


 • Rusya E-Ticaret Şirketleri Birliği'nin (AKİT) araştırmasına göre, 2013 yılında ülkede internet üzerinden en çok satılan üçüncü ürün otomobil yedek parçası oldu. İlk iki sırada elektronik eşyalar ve giyim-kuşam yer alıyor. Oto yedek parçalarının toplam içindeki payı %10.

  Rusya'da bu pazarın dinamizmini anlamak için pazarın en büyük oyuncularının bir senede kat ettiği mesafeye bakmak yeterli. Rossiyskaya Gazeta'nın araştırmasına göre ülkenin en popüler yedek parça satıcısı konumundaki şirketin satışları 2013 yılında %80 artarak 2,3 milyar ruble seviyesine ulaştı (67 milyon dolar).

  Gazetenin haberinde Rus tüketicilerin, "dealer"ların parça temin etmelerini beklemek yerine ABD ve Japonya gibi ülkelerden sık sık ürün sipariş ettikleri bilgisine de yer veriliyor. Bu ülkelerden gönderilen ürünler genelde iki hafta içerisinde tüketicinin eline ulaşmış oluyor. Rus "dealer"larda bu süre bazen birkaç aya çıkabiliyor.

  Rusya'da internet üzerinden en çok satılan yedek parçalar marş motoru (%22), oto lamba (%21) ve oto cam (%17) şeklinde sıralanıyor. İnternet üzerinden satışlarda bir diğer popüler segment de oto lastiği. Frost&Sullivan'ın araştırmasına göre Rusya'da lastik satışlarının %8'i internet üzerinden gerçekleşiyor. Avrupa genelinde bu oran %7,8. 2020 yılından önce ise oranın %20'yi geçeceği tahmin ediliyor.

  Yedek parça, aksesuar ve hatta otomobil satışları Rusça internetin gelecek vaadeden nişlerinden biri. Her ne kadar pazarda güçlü oyuncular çoktan yerlerini almışsa da hala tam olarak karşılanamayan bir talep söz konusu.
   

  Kaynak: OİB Rusya Temsilciliği (http://oibrussia.org)