Esendere, Kapiköy, Dilucu ve Çildir-Aktas kapilari yenileniyor. Halkali Gümrügü Çatalca’ya tasiniyor. TOBB, 5 proje için 225 milyon TL yatirim yapacak (21.05.2012

small_20120521.jpg


Türkiye'nin 4 önemli Kara Gümrük Kapısı’nın modernizasyonu ve Halkalı Gümrük Müdürlüğü’nün Çatalca’da 220 dönüm arazi üzerine yeniden inşasına ilişkin protokol Gümrük ve Ticaret Bakanı Hayati Yazıcı ve TOBB Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu tarafından imzalandı. Hisarcıklıoğlu 5 proje kapsamında TOBB olarak toplam 225 milyon TL yatırım yapacaklarını açıkladı.

TOBB Birlik Merkezi’nde düzenlenen törenle imzası gerçekleşen protokol kapsamında, Hakkari-Yüksekova’dan İran’a açılan Esendere Gümrük Kapısı, Van’dan İran’a açılan Kapıköy Gümrük Kapısı, Iğdır’dan Nahcıvan’a açılan Dilucu Gümrük Kapısı, Ardahan’dan Gürcistan’a açılan Çıldır-Aktaş Gümrük kapısı ile İstanbul Halkalı’daki Türkiye’nin en büyük İç Gümrük Müdürlüğü olan Halkalı Gümrüğü, yap-işlet-devret modeli ile TOBB tarafından en son teknoloji ile modernize edilecek.

Gümrük kapılarının modernizasyonları önemli

TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu protokol töreninde yaptığı konuşmada, hızlı ve güvenli gümrük geçişinin sağlanmasına büyük önem verdiklerinin altını çizerek, “Özellikle ihracatımızın yüzde 40’ının karayolu ile yapıldığı da düşünüldüğünde, gümrük kapılarımızın modernizasyonunun önemi, bir kat daha artıyor. Çünkü bu aynı zamanda, dünyanın en büyük 2. nakliye filosuna sahip olan Türkiye için büyük bir kazanç kapısı olacaktır” dedi.

Gümrük kapılarının modernizasyonun, kamu-özel sektör işbirliğinin en başarılı örneği olduğuna değinen Hisarcıklıoğlu, “Kamu-özel sektör işbirliği ile, başarılı işlere nasıl imza atılabileceğini gösterme noktasında, rol model olmuştur. Bu işbirliği sayesinde, 2005 yılında TOBB ve 137 Oda ve Borsamızın ortaklığı ile kurulan Gümrük ve Turizm İşletmeleri Ticaret AŞ, Habur, Cilvegözü, Kapıkule, Sarp ve Hamzabeyli gümrük kapılarının modernizasyon projelerini tamamlamıştır. Suriye tarafındaki sıkıntılardan dolayı açılışı geciken Nusaybin gümrük kapısının inşaat çalışmaları da bitirilmiştir” ifadesini kullandı.

Devletin kasasından para çıkmayacak

Bu yatırımlar gerçekleştirilirken kamu bütçesine tek kuruş yük getirilmediğine, aksine devlete önemli miktarda kaynak sağlandığına işaret eden TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu şunları kaydetti: “Bütün bu projeler için GTİ, sadece 5 yılda, tam 286 Milyon TL yatırım yapmış ve devletimize de tam 150 milyon TL vergi ödenmiştir. Modernize edilen kara gümrük kapılarında bekleme süreleri yarıya inmiş, araç ve yolcu kapasitesi dört katına çıkmıştır. Bekleme sürelerinin azalması ile düşen maliyetlerin Türk özel sektörüne sadece bir yılda sağladığı katkı 450 milyon liradır. Yani yaptığımız yatırım, özel sektörümüze kazanç olarak fazlası ile yansımıştır.”

Hisarcıklıoğlu proje ile gelecek fırsatları şöyle ifade etti: “Esendere Gümrük Kapısı, İran’ın 700 bin nüfusu olan ve nüfusunun yüzde 90’ını Azeri Türklerinin oluşturduğu Urumiye şehrine, sadece 50 km mesafededir. Hakkari’nin, 700 bin nüfusu olan bu pazara hızla ulaşması, bölgenin zenginleşmesi açısından çok büyük fırsat olacaktır.

Kapıköy Gümrük Kapısı, İran’ın 500 bin nüfuslu Hoy kentine 50 km ve İran’ın en zengin ikinci şehri olan 1 milyon 400 bin nüfuslu Tebriz’e sadece 250 km mesafededir. Yani, şu an sadece sınır ticaretinin yapıldığı bu kapının modernize edilmesi ile; Van, Erciş ve Tatvan, 2 milyon nüfuslu bir pazara hızla ulaşma imkanına sahip olacaktır.

Nahcıvan’a açılan Dilucu Gümrük Kapısının modernizasyonu ise, Iğdır ve Doğubayazıt’ı, doğrudan Nahcıvan’daki kardeşlerimizle buluşturacaktır."

Halkalı Gümrüğü, Çatalca’ya taşınıyor

Bu protokolle beraber Türkiye’nin en büyük Kara Gümrük Müdürlüğü olan ve günde 700 tırın, yılda 40 milyar dolarlık malın işlem gördüğü Halkalı Gümrük Müdürlüğü de, Çatalca’da 220 dönüm arazi üzerinde yeniden inşa edilecek. Modernizasyon kapsamında İstanbul’un ihtiyaç duyduğu Lojistik Merkezi de burada inşa edilecek.