Gümrük kapilarinda 'tek durak' dönemi

images/g%C3%BCmr%C3%BCk_kap%C4%B1lar%C4%B1/kapikule_gumruk_kapisi.jpg


Uğurlu Gümrük Müşavirliği
Gümrük kapılarında 'tek durak' dönemi
Canikli, gümrük kapılarında 6 aşamalı olan işlemlerin tek bir noktada  tamamlanmasını sağlayacak 'Tek Durak Projesi'nin gelecek yıl tamamlanacağını  bildirdi.

 

"Projeyle kapılarda bekleme ve sızlanmaların önüne geçeceğiz"

Gümrük ve Ticaret Bakanı Nurettin Canikli, gümrük kapılarında halen 6  aşamalı olan işlemlerin tek bir noktada tamamlanmasını sağlayacak 'Tek Durak  Projesi'ni' gelecek yılın ilk yarısında Kapıkule ve Sarp gümrük kapılarında  hayata geçireceklerini, projeyle kapılarda bekleme sorununun önüne  geçeceklerini belirtti.

Canikli, yazılı açıklamada, Bakanlığının kara hudut kapılarında hayata  geçireceği "Tek Durak Projesine" ilişkin bilgi verdi.

Dünyadaki çağdaş örnekleri de inceleyerek yürüttükleri çalışmalar sonucunda  kara hudut kapılarında hayata geçirecekleri projeyle gümrük kapılarına gelen  yolcuların ve yük taşıyan araçların karşılaştıkları 6 aşamalı yapının tek  aşamaya indirileceğini ifade eden Canikli, hem gümrük hizmeti hem de  pasaport işlemlerinin aynı noktada gerçekleştirilmesiyle gümrük işlemlerinin  en kısa sürede neticelendirilmesini hedeflediklerini kaydetti.

"Sürücüler, çağdaş ve etkin hizmet almanın mutluluğunu yaşayacaklar"

Özellikle işlem hacminin büyüklüğü dolayısıyla yoğun tır ve yolcu  giriş-çıkışlarına sahne olan kapılarda yığılmalar yaşanmaması ve işlemlerin  daha hızlı şekilde yürütülmesini istediklerini ifade eden Canikli, "Tek  Durak Projesi ile iş akış süreçlerinin uzunluğu ve fazlalığından doğan  bekleme ve sızlanmaların önüne geçmiş olacağız. Zaman zaman yaşanan uzun tır  kuyruklarına son verileceği gibi gümrük işlem süreçlerinin sadeleşmesi ile  zamandan ve maliyetlerden tasarruf sağlanacak. Böylece hem yolcular hem de  sürücüler kara hudut kapılarında modern, çağdaş ve etkin hizmet almanın  mutluluğunu yaşayacaklar" değerlendirmesinde bulundu.

"Daha sonra diğer kapılarımızda uygulayacağız"

Bakan Canikli, artan araç ve yolcu trafiği karşısında mevcut sahanın  yetersizliği nedeniyle sahanın genişletilmesinin, artan araç ve yolcu  trafiğini karşılayacak şekilde plan ve proje çalışmalarının devam ettiğini,  bu çerçevede pasaport, tescil-muayene ve kontrol işlemlerinin tek peronda  yapılmasına izin verecek fiziki düzenlemelerin tamamlanması, yolcular için  yolcu salonu inşa edilmesi ve yaya tüneli oluşturulması gibi çalışmaların  yapılmasına hız verdiklerini bildirdi.

Projenin tamamlanmasıyla kara hudut kapılarında eşyanın risk analizi, ihbar  ve şüphe halleri sonucunda kırmızı hatta yönlendirilmediği durumlarda,  tescil işleminin belge kontrolü üzerinden sonuçlandırılacağını ve sahadan  çıkış işlemlerinin hızla tamamlanacağını belirten Canikli, "Kapıkule ve  Sarp'ta 2015'in ilk yarısında Tek Durak projesini tamamen hayata geçirmeyi  planlıyoruz. Daha sonra da diğer kapılarımızda projeyi uygulayacağız"  ifadesini kullandı

 

kaynak: TRT HABER