UTIKAD Antrepo Isletmecilerinin Sorunlarini Masaya Yatirdi

images/haber_resimleri/2015_06_12_hbr_utikat_toplanti.jpg


Antrepo işletmelerindeki sorunlar haberi - Uğurlu Gümrük Müşaviliği

UTİKAD Antrepo İşletmecilerinin Sorunlarını Masaya Yatırdı

Antrepo işletmelerindeki sorunlar, lojistik sektörüne yansıması ve çözüm önerileri Uluslararası Taşımacılık ve Lojistik Hizmet Üretenleri Derneği UTİKAD’da gerçekleştirilen toplantıda masaya yatırıldı.

   

   Uluslararası Taşımacılık ve Lojistik Hizmet Üretenleri Derneği UTİKAD, 2    Aralık 2014 tarihinde Gümrük Yönetmeliği kapsamında yapılan değişikliklerin    ardından sıkıntılı günler geçiren Antrepo İşletmecilerinin sorunlarına çözüm    aramaya devam ediyor.

   

UTİKAD Yönetim Kurulu Başkanı    Turgut Erkeskin yönetiminde dernek binasında gerçekleştirilen ‘antrepo’    konulu toplantıda, yaşanan sorunlar paylaşılıp, çözüm önerileri değerlendirdi    ve atılacak adımlar kararlaştırıldı. Toplantıya, UTİKAD Yönetim Kurulu Başkan    Yardımcısı Nil Tunaşar, UTİKAD Yönetim Kurulu Üyesi Ahmet Dilik, Genel Müdür    Cavit Uğur ve Avrupa yakasındaki birçok antrepo işletmecisi katıldı.

   

Toplantının açılışında    derneğin yapısı, faaliyetleri ve çalışmaları üzerinde duran UTİKAD Başkanı    Turgut Erkeskin, birçok entegre yapıyı içinde bulunduran lojistik sektöründe    aktörlerden birinin yaşadığı sıkıntının diğer oyuncuları da yakından    etkilediğini söyledi.

   

   “Geçiş süreci için    tanınan süre tüm antrepo işletmecilerini zor durumda bıraktı”

   

 

   

2    Aralık’ta antrepoculuk sektörüne yönelik yapılan düzenlemelerin lojistik    sektörünü doğrudan, ihracatçı firmaları da dolaylı olarak etkilediğini    belirten Erkeskin sözlerini şöyle sürdürdü: “Gümrük Yönetmeliği kapsamında,    teminat miktarlarının yükseltilmesi, depolara yeni kamera sistemi    uygulamasının getirilmesi, gümrük bölgelerine denizyolu ile getirilen dolu    konteynerlerin iskele bağlantısı olmayan geçici depo yerlerine alınmasına    izin verilmemesi ve Yetkilendirilmiş Gümrük Müşavirliği sisteminin    kısıtlanması gibi uygulamalar lojistik maliyetlerini oldukça artırdı. Geçiş    süreci için tanınan sürenin kısıtlı olması da tüm antrepo işletmecilerini zor    durumda bıraktı. Bu alanda yaşanılan sıkıntılar da ihracatçılardan taşımacı    firmalara kadar lojistik zincirinin tüm paydaşlarına yansımaktadır.”

   

Yönetmeliğin yayınlandığı    tarihten hemen sonra T.C. Gümrük ve Ticaret Bakanlığı ile değişikliklerin    neden olacağı sorunların paylaşıldığına dikkati çeken Erkeskin, “Ancak ne    yazık ki öngörümüz doğrultusunda sıkıntılar ortaya çıkmaya başladı. Bu    süreçte hem lojistik operasyonlarımızda giderek artan sorunlar yaşamaya    başladık, hem de maliyetlerimiz yükseldi. Buradaki önemli nokta, denetimleri    artırmaya yönelik yapılan yönetmelik değişikliklerinin kimseyi mağdur    etmeden, dış ticarete ve ülkemizin lojistik üs olması yolundaki çalışmaları    olumsuz etkilemeden yeniden düzenlenmesi ve hayata geçirilmesidir” dedi.

   

Turgut Erkeskin, UTİKAD’ın tüm    platformlarda bu sorunları ve çözüm önerilerini paylaştığını vurgulayarak,    yapılan bu toplantının İstanbul’un Asya yakasındaki antrepo işletmeleri için    ayrıca düzenleneceğini belirtti. Erkeskin, halihazırda sürdürülen    çalışmaların daha da etkili olması açısından antrepo işletmecilerinin dernek    bünyesindeki çalışmalara katılmalarının önem arz ettiğini ifade etti ve tüm    antrepo işletmecisi firmaları lojistik sektörünün çatı sivil toplum kuruluşu    UTİKAD’a davet etti.