Türk isadamlarina çift pasaport verilmesi

images/haber_resimleri/cifte-vatandaslik.jpg


Bülten Sıra No:  2015/2182

DEİK'ten alınan yazıda;
 
Türk vatandaşlarına vize uygulayan ülkelerde tek pasaport uygulamasının ikili ekonomik ilişkilerimizin artmasına engel teşkil ettiği tespiti ve Türk işadamlarına çift pasaport verilmesi önerisi üzerine ilgilidönemin Dışişleri Bakanlığınca gerçekleştirilen çalışmalar neticesinde çift pasaport kullanımı mümkün kılınmıştır.
 
Bu çerçevede Emniyet Genel Müdürlüğümüz’den aldığımız bilgiye istinaden Türk vatandaşlarının bir adet geçerli pasaport hamili olmaları genel teamül olmakla birlikte 22.04.2013 tarihli ve 41 nolu Genelge uyarınca iki adet geçerli pasaporta ihtiyaç duyan ve her ikisini de taşımak isteyen vatandaşların mazeretlerini yazılı olarak beyan etmeleri halinde her iki pasaportun da kendilerine verilebileceği belirtilmiştir.
 
Söz konusu uygulama umumi, hususi ve hizmet damgalı pasaportlar için geçerli olup kanuna açıkça aykırı olmayan herhangi bir gerekçe yeterlidir. Müracaat prosedürleri normal başvurular ile aynı olup Pasaport işlemleri hakkında detaylı bilgiye pasaport birimlerinden ulaşılabilmektedir.