çin Merkez Bankasi son dönemlerde gelen kötü ekonomik verilerin ardindan yuani devalüe ederek son üç yilin en düsük seviyesine indirdi.

images/%C3%BClke_para_resimler/china-yuhani-.jpg


çin Merkez Bankası - Uğurlu Gümrük Müşavirliği
   

   çin Merkez Bankası son dönemlerde gelen kötü ekonomik verilerin ardından    yuanı devalüe ederek son üç yılın en düşük seviyesine indirdi.

      

Merkez    Bankası piyasa etkenlerini daha iyi yansıtan yeni bir döviz yönetimi anlayışı    çerçevesinde yuanın değerini tek seferde yüzde 2 düşürdü fakat ekonomistler    zamanlamaya bakıldığında bu adımın aynı zamanda ihracatçılara yardım etmek    amacıyla da atıldığını söylüyor.

   

Geçtiğimiz    hafta sonu açıklanan verilerde Çin ihracatının özellikle en büyük ticari    ortaklar olan Avrupa, ABD ve Japonya'da talebin düşmesiyle beraber yüzde 8.3    gerilediği görülmüştü.

   

Dünyanın en    büyük ikinci ekonomisi bu yıl gözle görülür bir yavaşlama yaşarken, bazı    ekonomistler Çin'in 2015 yılı hedefi olan yüzde 7'nin oldukça altında    büyüdüğünü tahmin ediyor. Bu hedefin tutturulması durumunda bile ekonomik    büyüme son 25 yılın en düşük büyümesi olacak.

   

Çin kuru    resmi olarak belirlenen bir orta noktadan idare ediyor ve yuan bu orta    noktadan günde yüzde 2 yukarı veya aşağı gidebiliyor. Çin merkez bankası (PBOC)    bugün yaptığı açıklamada orta noktayı 6.1162'den 6.2298'e düşürdüğünü duyurdu