Et fiyatindaki artisi ithalat da dizginleyemedi

images/hayvan_resimleri/et_ithalat.jpg


İthal et - Uğurlu Gümrük Müşavirliği
   Kırmızı etteki fiyat artışını dizginlemek amacıyla Et ve Süt Kurumu’nun (ESK)    ithalata başlayacağını açıklamasından bu yana bir hafta geçmesine karşın    fiyatlar düşmek bir yana artmaya devam etti. Marketlerde kıymanın fiyatı 40 liraya dayandı. 
 
   ESK Genel Müdürü Kasım Piral geçen hafta, ithalat yapılarak fiyatların yüzde  10 ucuzlayacağını açıkladıktan sonra, ithal etin gelmesini beklemeden dünden    itibaren geçerli olmak üzere kendi mağazalarında satılan etlerin fiyatında    yüzde 5 indirime gitti. 
   
   Ancak ESK’nın fiyatı düşürme çabaları, market ve kasap reyonlarındaki    etiketleri etkilemedi. Perakende et piyasasında yüzde 1 pazar payına sahip    olan ESK, fiyatları belirleme etkinliğini gösteremiyor. Kurumun kendine ait    olmak üzere Ankara’da 4, Adana’da    3, Erzurum’da 2 ve Ağrı,Bingöl, Denizli, Diyarbakır, Sakarya, Van, Yozgat’ta    birer tane mağazası bulunuyor. Kurum, çeşitli illerde ayrıca 56 tane de    bayisiyle hizmet veriyor.
    
   
    
   Spekülatör tınmadı
   Türkiye’nin yıllık et tüketimi 1 milyon tonun üzerine çıktı. Günlük tüketim    ortalama 2 bin 700 ton oldu. İthal edilecek 3 bin 200 tonluk et, iki günlük    ihtiyaca karşılık geliyor.
   2014’te kuru fasulye, 2015’te patates fiyatı anormal artınca ithalat gündeme    gelmiş ve ithalata gerek kalmadan fiyatlar inmişti. Ancak bu kez ithalat    olmasına karşın fiyatlar yerinden kıpırdamadı.
    
   
      İbrahim Yetkin TZD Başkanı 
   
      ‘İthalatın fiyata bir etkisi olmaz’
   
      “İthalatı yapacak olan Et ve Süt Kurumu piyasanın sadece yüzde 1’ine       hakim. Bu nedenle ESK’nın yapacağı 3 bin 200 tonluk ithalat 2 günlük       ihtiyaca yetmez. Üstelik bunu kendi dükkanlarında satacak. Piyasadaki       fiyatlar üzerinde hiçbir etkisi olmaz. Angus ithal edildiğinde de fiyatlar       düşmemişti. Et ve Süt Kurumu (ESK) piyasayı regüle edecek güce sahip       değil. Piyasanın normale dönmesi için yeterli üretim, devlet desteği ve       ESK’nın güçlü bir kurum haline getirilmesi şart.”  
   
       
   
     
         Salih Fazlıoğlu Şahin Sucukları CEO’su
     
         ‘Spekülatör değil üretici zararda’
     
         “Et ithalatını değil, et ihracatını konuşmamız gerekiyor. Et          ithalatıyla, spekülatörlerin cezalandırıldığı söyleniyor ama sonuçta          üretici zarar görüyor. Avrupa’dan          aldığımız etin, Türkiye gümrük kapısına geldiğinde maliyeti 3.5 euro,          fakat yüzde 20 kemik düştüğünüzde, yüzde 20 kalite farkı düştüğümüzde          5.5 euro gibi bir maliyeti oluyor. Ama Güney Amerika’dan          gelen etlerin maliyeti aşağı yukarı 2.80 euro. Bir tarafta 5.5 euro          var, diğer tarafta 2.80 euro var. Arada 2.70 euro fiyat farkı var.”
     
          
     
         
            Şemsi Bayraktar TZOB Başkanı
         
            ‘Et üretimi beş yıldır artıyor’
         
            “Fiyatları aşağı çekmenin yolu ithalat değil. Üretim maliyetleri             düşürülemez, verimlilik artırılamazsa et fiyatları gerilemez.             Kırmızı et üretimi 5 yıldır sürekli artıyor. Geçen yıl toplam             kırmızı et üretimi 1 milyon tonu aştı. Bu yılın ilk 3 aylık             döneminde de üretim, geçen yılın aynı dönemine göre, yüzde 13.8             artışla 210 bin 475 tona yükseldi. Üretim destekleri artarak             sürerse, et ve süt piyasasında istikrar sağlanırsa, ithalatla             üretici tedirgin edilmezse ette bir sorunumuz olmaz.” 

Kaynak : Milliyet GAzetesi