100 milyonluk hayali vurgun 'özel kaleme' uzandi

small_88911.jpg


100 milyonluk hayali vurgun 'özel kaleme' uzandı

İstanbul Mali Suçlar ekiplerinin düzenlediği 100 milyon liralık hayali ihracat soruşturmasında şaşırtan tespit... Polis fezlekesine göre, şüpheliler Ankara'daki bir müsteşarın özel kaleminden defalarca aranmış...

İstanbul Mali Suçlarla Mücadele ekiplerinin, geçen ay İstanbul, Ankara, Bursa ve Tekirdağ'da düzenlediği 100 milyonluk hayali ihracat çetesinde 'müsteşar' bombası... Operasyonda aralarında Ekonomi Bakanlığı'nda çalışan üst düzey müdürün de bulunduğu 27 kişi tutuklanmıştı. Zanlıların Çin'den Türkiye'ye getirilen mallara uygulanan yüzde 95'lik vergiden kaçmak için ilginç bir yönteme başvurduğu tespit edildi. Çin'den boyanmış kumaşlar 'boyasız kumaş' olarak sahte faturalarla Almanya'ya sokuldu. Kumaşlar, Almanya'da boyanmış gibi gösterilerek bir süre sonra Gümrük Birliği anlaşması çerçevesinde devlete vergi vermeden Türkiye'ye getirildi.
Polisin, Büyükçekmece Cumhuriyet Başsavcılığına gönderdiği fezlekeye göre Z.A. adlı bir müsteşarın özel kaleminden şüpheliler defalarca aranmış. Şüphelilerin sorgusunda ise müsteşarın adı şöyle geçiyor: 'Yapılan teknik takipten şahısların menşei saptırılmış kumaşlarla ilgili Halkalı Gümrüğü'nde yaşadıkları sıkıntıları aşmak için Halkalı Gümrük Müdürü İ.Ş.'ye talimatı geçecek birini devreye sokmaya çalıştıkları, şüphelilerin görüşecekleri bu kişinin müsteşar Z.A olduğu değerlendirilmektedir'.  Zanlılarının gümrükte işlerini kolaylaştırmak için Gümrük Müsteşar Yardımcısı N.A.'yı devreye soktuğu da iddia ediliyor.


POLİS ŞEFİ DE VAR

İstanbul'daki bir polis meslek yüksek okulunda eğitim veren polis şefinin de zanlılarla hareket ettiği öne sürülüyor. Evraklarda 6 üst düzey bürokratla ilgili suçlayıcı belgeler var. Bu bürokratların birinin İstanbul'da gümrük müdürü diğerinin ise Ankara'da bir genel müdür olduğu öğrenildi.

SAVCIDAN 2 İDDİANAME

Önemli bürokratların adının geçmesi, İstanbul Büyükçekmece Cumhuriyet Savcısı Mustafa Kemal Gül'ü de harekete geçirdi. Gül'ün soruşturmayla ilgili iki ayrı iddianame hazırladığı öğrenildi. Birinin yalnız bürokratlarla ilgili olduğu belirtiliyor. Soruşturma sırasında ilginç bir olay daha yaşandı. İddianamede kimlerin olduğunu öğrenmek isteyen bazı bürokratların, savcılık kapısını aşındırmaya başladığı bunun üzerine savcının izne ayrıldığı öne sürüldü. Savcının iddianameyi izinde hazırladığı iddia ediliyor.