Maliye Bakanligi, is dünyasindan gelen KDV iadelerinin geciktigi sikâyetleri üzerine 2008’de yürürlüge koydugu Hizlandirilmis KDV Iade Sistemi’nde (HIS) degisiklige gidiyor.

small_imza.jpg


Maliye Bakanlığı, iş dünyasından gelen KDV iadelerinin geciktiği şikâyetleri üzerine 2008’de yürürlüğe koyduğu Hızlandırılmış KDV İade Sistemi’nde (HİS) değişikliğe gidiyor.

 •  
   5 yıl geriye doğru temiz sicil ve 500 milyon TL net satış, 400 milyon TL aktif toplamı gibi bilanço şartları nedeniyle HİS’ten yararlanabilen firma sayısı 12-13 gibi rakamlarda seyrediyordu. 
     
  HaberTürk Gazetesinin haberine göre, Geçtiğimiz günlerde Maliye Bakanı Mehmet Şimşek ile görüşen ihracatçı birlikleri temsilcileri, HİS’in daha fazla firmayı kapsayacak hale getirilmesini talep etmişti. Bunun üzerine Maliye, 120 No’lu KDV Tebliği taslağını hazırladı. Temiz sicil ve en az 750 istihdam şartı korunurken, bilanço büyüklüklerine dair şartlarda yüzde 50 indirime gidildi.
     
  Böylelikle HİS’ten yararlanan firma sayısı artacak. HİS’le nakden iadeler gerekli belgelerle başvurduktan sonra 5 gün içinde, mahsuben iadeler ise başvuru anında gerçekleşiyor. Bu arada aynı tebliğ taslağıyla dahilde işleme rejimi izni kapsamında yurtiçinden mal temin edenlerden her bir işlem için yeminli mali müşavirden rapor alma zorunluluğu da kaldırılıyor. Böylelikle dahilde işleme izni kapsamında bütün alımlar için ayrı ayrı belirtilmek süretiyle tek bir yeminli mali müşavir raporu düzenlenebilecek. Satıcılar için de aynısı geçerli olacak.