Hayali ihracat' sorusturmasinda, Gümrük ve Ticaret Müstesari Ziya Altunyaldiz hakkinda takipsizlik karari verildi.

small_ziya_altunyaldız1(1).jpg


 

Büyükçekmece Cumhuriyet Başsavcılığı’nca yürütülen hayali ihracat soruşturmasında şüpheli olarak soruşturma dosyasına giren Gümrük ve Ticaret Müsteşarı Ziya Altunyaldız hakkındaki dosyada takipsizlik kararı verildi. Gümrük ve Ticaret Müsteşarı Ziya Altunyaldız’ın da aralarında bulunduğu bazı gümrük görevlileri şüpheli olarak dosyaya dahil edildi. Ancak Büyükçekmece Başsavcılığı Müşteşar ve diğer şüpheliler görevlileri hakkındaki soruşturma dosyasına ‘yetkisizlik’ kararı verdi. Dosyanın gönderildiği Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı da , Gümrük ve Ticaret Müsteşarı Ziya Altunyaldız hakkında ‘suç unsuru olmadığı’ gerekçesiyle takipsizlik kararı verdi.

HAYALİ İHRACAT ÇETESİ - MÜSTEŞAR TEMASI

Soruşturma kapsamında yapılan incelemelerde örgüt üyelerinin Gümrük ve Ticaret Müsteşarı Ziya Altunyaldız ile teması tespit edildi. Dosyada yer alan bilgilere göre hayali ihracat soruşturması kapsamında örgüt kurmak suçlamasıyla hakkında dava açılan sanık Barbaros Hayrettin Aksoy, Çin menşeli kumaşların, menşeini değiştirdikleri ve menşei değiştirerek vergi ödemeden kaçak kumaşları yurda soktu.

MALLAR GÜMRÜKTE TAKILDI, MÜSTEŞAR İLE TEMAS KURULDU İDDİASI

İddiaya göre suç örgütünün paravan firması olduğu belirtilen Bi- Fa Tekstil isimli firmaya ait kumaşlar, 11 Nisan 2012 tarihinde Ankara Gümrük Müdürlüğü’nde şüpheye neden olan 6 madde nedeniyle beklemeye alındı. Kumaşların bekletilme nedenleri de zapta geçildi. Bu bekletilme üzerine suç örgütü liderliğiyle suçlanan Barbaros Hayrettin Aksoy, örgütün kamu görevlileri ile bağlantısını sağladığı iddia edilen Ahmet Pampu’yu devreye soktu. Bu süreçten sonrası soruşturma dosyasında şöyle anlatıldı; Ahmet Pampu ilk olarak önce Gümrük ve Ticaret Müsteşar Yardımcısı N. A.’ ile temasa geçti ve N. A’yı makamında ziyaret etti. 16 Nisan 2012 tarihinde ise, soruşturma kapsamında örgüt üyeliğinden hakkında dava açılan Ahmet Pampu, Gümrük ve Ticaret Müsteşarı Ziya Altunyaldız’dan randevu aldı. 17 Nisan 2012 tarihinde ise Müşteşar Altunyaldız ile Pampu arasındaki görüşme gerçekleşti. Bu görüşmenin ardından 25 Nisan tarihinde de Ahmet Pampu, Müsteşar Altunyaldız’ın danışmanı R. I. ile görüştü. Bu görüşmenin ardından bir gün sonra 26 Nisan da Bi- Fa Tekstil firmasına ait kumaşların bir kısmı ‘örgüt üyelerine’ teslim edildi. Dosyada bu mallarla ilgili ‘6 ayrı şüpheli husus bulunduğu ve bu şüphelerin giderilmesi için menşe konusunda gerekli mükellef tarafından ibraz edilmediği’ belirtildi.

DANIŞTAY BAŞKANI HAKKINDA "SORUŞTURMAYA GEREK YOK" KARARI

Aynı soruşturma kapsamında da, hayali ihracat çetesinin bazı üyelerinin Danıştay Başkanı Hüseyin Karakullukçu’yla görüştüğü belirlenmişti. Danıştay Başkanlık Kurulu, çete üyeleri ile yapılan görüşmeleri, “normal hayatı sormak" olarak niteleyerek, Karakullukçu hakkında ceza soruşturması açılmasına yer olmadığına karar verdi. Kararda, soyut ve genel nitelikteki iddialar ile soruşturma açılmasının yargı bağımsızlığı ile bağdaşmayacağı belirtildi. Soruşturma kapsamında Büyükçekmece Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından 69 şüpheli hakkında Bakırköy 1. Ağır Ceza Mahkemesi ’nde dava açıldı.(dha/Selahattin Günday)